دانلود الگوی قراردادهای طراحی کمپین #من_طراحم

یکی از اهداف اصلی کمپین «من یک طراحم» فرهنگسازی برای ایجاد درک متقابل میان طراحان و مشتریان آنها بوده است. برای رسیدن به این هدف قطعا ایجاد یک زبان مشترک در قالب یک قرارداد حرفه‌ای و مورد توافق طرفین می‌تواند بسیار مفید باشد. اما متاسفانه اکثر قراردادهای موجود در زمینه‌های مختلف طراحی، به صورت غیرحرفه‌ای، با بندهای متناقض و مبهم و به صورت سلیقه‌ای تدوین شده‌اند و برای همین غالبا موقع استناد در جریان همکاری با مشکل مواجه می‌شوند. به همین منظور تصمیم گرفتیم با کمک اعضای کمپین، اساتید هر رشته و یک متخصص حقوقی، الگوهای استانداردی برای زمینه‌های مختلف طراحی به صورت تفکیک شده تدوین شود و به رایگان در اختیار همه قرار گیرد. نسخه اولیه این الگوهای قرارداد را برای چهار رشته طراحی گرافیک، طراحی وب، معماری و طراحی صنعتی از طریق این صفحه می‌توانید دانلود کنید. هر چه بیشتر از این قراردادها استفاده شود کمپین یک قدم رو به جلو برداشته است. پس تا جایی که می‌توانید آن را به اشتراک بگذارید!

دانلود متن اصلی قرارداد: (نسخه 1.0)

دانلود پیوست‌های فنی قرارداد:

  • طراحی گرافیک
  • طراحی داخلی
  • طراحی وب
  • طراحی صنعتی

روند تدوین الگوهای قرارداد:

پس از موفقیت پروژه تأمین مالی جمعی هزینه تدوین قرارداد بر بستر وبسایت دونیت در عرض 4 هفته و مشارکت مالی 100 نفر از اعضای کمپین، سفارش تدوین الگوهای قرارداد به دکتر محمدجعفر نعناکار (حقوقدان، مدرس دانشگاه و فعال در زمینه مالکیت فکری) داده شد. پس از تهیه پیش‌نویس توسط ایشان، جلسه‌ای جهت بررسی الگوی اولیه قراردادهای طراحی در روز چهارشنبه 1 دی ماه در مرکز طراحی اسپیرال برگزار شد. در این جلسه 4.5 ساعته که نمایندگان چهار رشته طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، طراحی وب و معماری نیز حضور داشتند، مفاد پیش‌نویس قرارداد طراحی به طور سطر به سطر بازبینی و ویرایش شد. قوانین مکتوب و حتی موضوعات عُرفی از هر رشته که در این جلسه مطرح شد بسیار مفصل بود و در این نوشته نمی گنجد. در برخی موارد بر روی واژه ها، اصطلاحات، تعاریف، جملات و مفاهیم متداول در بین طراحان نیز گفتگوهای چالشی درگرفت که خروجی آن کامل شدن متن اصلی قرارداد بود. حاضرین در این جلسه دکتر نعناکار، دکتر حامد بیدی (مؤسس کمپین، مدیر عامل اسپیرال و مدرس دانشگاه)، علیرضا فتحی (مدیر اجرایی کمپین)، آرش تنهایی (طراح گرافیک، مدرس دانشگاه و نماینده رشته گرافیک)، و جواد یزدانی (طراح صنعتی، مدیر وبسایت دونیت و نماینده رشته طراحی صنعتی) بودند. در نهایت نسخه اولیه متن اصلی قراردادهای طراحی به همراه چهار ضمیمه فنی آن در دومین همایش کمپین #من_طراحم که سوم اسفندماه 1395 در برج میلاد تهران برگزار شد، رونمایی گردید.

از آنجایی که هنوز در ابتدای راه هستیم، نقد و نظر شما در رابطه با بندهای قرارداد می‌تواند به کاملتر شدن آن و ارائه نسخه دوم آن کمک کند. پس در صورتی که پیشنهادی دارید به آدرس ایمیل info در mantaraham.ir بفرستید :)

حامیان سازمانی تدوین قرارداد